Spacer na poprawę nastroju?

Spacer na poprawę nastroju?

Dnia wczorajszego rozpoczął się rok szkolny. Uczniów czekają nowe wyzwania. Niezależnie od tego, czy proces nauczania znowu będzie w systemie zdalnym, czy uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach, warto, aby młodzież zadbała o swoje zdrowie psychiczne.

Aktywność fizyczna na lepszy humor

Zgorzelec otaczają piękne tereny. Parki, a także lasy, w których można odetchnąć świeżym powietrzem zachęcają do krótszych i dłuższych spacerów. Jednak, czy tego typu aktywności są w ogóle interesujące dla młodzieży? Ciągła cyfryzacja sprawia, iż coraz więcej młodych osób nie jest tak bardzo zainteresowana wychodzeniem z domu. A nawet jeśli ma to miejsce, to nie może obyć się bez telefonu, czy innego urządzenia. Potrzeba bycia ciągle obecnym w social mediach, natychmiastowe odpisywanie na wiadomości i komentarze tak naprawdę powoduje presję w nastolatkach. Jeśli doliczyć do tego rok szkolny, nowe wyzwania, stres związany z testami i wiele innych elementów życia nastoletniego, wychodzi nam przysłowiowe urwanie głowy. W jaki sposób nastolatkowie mogą radzić sobie ze stresem?

Jak pomóc nastolatkom?

Świadomość społeczna, związana także z czynnikami psychologicznymi, nieustannie rośnie. Coraz częściej przeprowadzane są badania na nastolatkach, by wykazać, co jest powodem ich zachowania. Dużo mówi się o młodzieńczym buncie, czy niedojrzałym sposobie okazywania emocji przez nastolatków. Co jednak, jeśli są to właśnie sposoby na ukazanie emocji, które poszukują ujścia? Z perspektywy dorosłego życia, problemy nastolatków są przesadzone. Często rodzice mówią: „dorośniesz, to zobaczysz, co to stres i dojrzałe życie”. Jednak dla nastolatków ich problemy są ważne i prawdziwe. Zamiast je negować, warto przede wszystkim pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie ze stresem, tak, by w dorosłym życiu ich system nerwowy lepiej funkcjonował.

Kontakt z naturą poprawia nastrój

Ogromna ilość bodźców, także związana z Internetem może być przytłaczająca dla umysłu. Na podstawie badań, jakie przeprowadzali naukowcy, wykazano, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na samopoczucie. Warto na piesze wycieczki odciąć się od telefonu. Skupić na otoczeniu, jego urokach, a także oddać się pieszym przechadzkom. Mają one pozytywny wpływ zarówno na funkcje psychicznie, jak też ogólną kondycję organizmu.