Zawody przyszłości, w których znajdziesz zatrudnienie w Zgorzelcu
Na podstawie regularnie przeprowadzanych badań, tworzone są listy najbardziej przyszłościowych zawodów. Według ostatnich prognoz Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przyszłość mają głównie zawody oparte na budowaniu wiedzy, wykorzystujące kreatywność i związane z nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu można obrać ścieżkę kariery, która zapewni dobre zarobki.
Jakie kompetencje są najważniejsze w zawodach przyszłości?
Zawody przyszłości kojarzone są często z wiedzą niemal nadprzyrodzoną – podróże w kosmos, wynalazki zmieniające świat, technologie znane z filmów sci-fi. Jednak nie trzeba sięgać aż tak daleko, aby znaleźć ścieżkę kariery zawodowej zapewniającą pracę ciekawą i dobrze płatną na lata. Współczesny rynek stawia przede wszystkim na rozwój nauki. Przyszłość znajdziemy w zawodach opartych na wiedzy technologicznej, zatem wszystkie kierunki techniczne oraz informatyczne stwarzają szanse na późniejsze znalezienie wymarzonej pracy, szukając przykładowo w serwisie gowork.pl. Rozwój nowoczesnych technologii wymaga specjalistów, jednak poza wykształceniem pożądane są kompetencje psychologiczne, z którymi niektórzy się rodzą, inni zaś nabywają je z czasem. Wśród nich zwłaszcza jest ważna kreatywność, która pozwala na tworzenie niestandardowych rozwiązań powszechnych problemów. Otwarty umysł pozwala na dostrzeganie możliwości w rzeczach i sytuacjach pozornie nieistotnych. Inteligencja połączona ze zdobytą wiedzą otwiera szerokie możliwości.
Zawody przyszłości, czyli jakie?
Obecnie najbardziej przyszłościowymi zawodami są te związane z branżą technologiczną. Informatyka, mechanika oraz biotechnologia pozwalają na wpasowanie się w trendy rynku. Poszukiwanymi specjalistami są specjaliści branży IT – programiści oraz testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych. Kolejnym przyszłościowym zawodem są technicy oraz inżynierowie robotyki. W związku z tym, że aktualnie roboty przejmują coraz więcej obowiązków, które wcześniej wykonywane były przez ludzi, rośnie zapotrzebowanie na twórców sprzętów pomagających w usprawnieniu pracy oraz operatorów i automatyków. Aby wykształcić kolejne pokolenia pracowników, rynek pracy otwiera drzwi dla nauczycieli, zarówno przedmiotów szkolnych, jak i przedmiotów zawodowych. Pogarszający się stan zdrowia publicznego coraz bardziej podkreśla deficyt osób wykonujących zawody medyczne takie jak lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie osób starszych, czy psychologowie.
Oprócz wymienionych zawodów rośnie stale zapotrzebowanie na analityków biznesowych, czyli pracowników działów data science i data analysis, którzy specjalizują się w przechowywaniu i przetwarzaniu informacji. Dane są największym źródłem władzy i wpływów w biznesie, a także źródłem możliwości rozwojowych, zatem praca w tej branży będzie miała coraz większe znaczenie.
Zapotrzebowanie na rozwój odnawialnych źródeł energii sprawia, że rośnie także deficyt specjalistów – inżynierów projektujących odnawialne źródła energii oraz pracowników budowlanych.
Zmieniający się świat sprawia, że zmienia się także rynek pracy. Wiedza o tym, jakie zawody są najbardziej poszukiwane, pozwala na znalezienie stabilnego miejsca na rynku i aby już na początku kariery zawodowej wejść na intratną ścieżkę.