Druga tura wyborów samorządowych planowana na 21 kwietnia w Zgorzelcu i 748 innych polskich miastach i gminach

Druga tura wyborów samorządowych planowana na 21 kwietnia w Zgorzelcu i 748 innych polskich miastach i gminach

Zgodnie z aktualnymi planami, II tura wyborów samorządowych ma miejsce w niedzielę 21 kwietnia. Dzień ten będzie kluczowy dla decyzji politycznej w 748 miastach i gminach na terenie całego kraju. Wymienione jednostki administracyjne to te, które podczas pierwszej rundy głosowania – przeprowadzonej 7 kwietnia 2024 roku – nie zanotowały wygranej żadnego z kandydatów na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta, ze względu na brak zdobycia co najmniej połowy ogółu głosów.

Jednym z takich miejsc jest Zgorzelec, gdzie podczas wyborów samorządowych do walki o stanowisko burmistrza stanęło pięcioro kandydatów. Choć frekwencja wyborcza była na dość wysokim poziomie, bo wynosiła 48,13 % uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta, to jednak nikt z kandydatów nie zdołał zebrać więcej niż 50% ważnych głosów. To powoduje, że drugą turę wyborów będzie trzeba przeprowadzić w niedzielę 21 kwietnia.

Do finałowego starcia przystąpią dwaj kandydaci. Pierwszym z nich jest urzędujący burmistrz Rafał Wojciech Gronicz, reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Rafała Gronicza, który uzyskał 32,82% poparcia w pierwszej turze głosowania. Drugim kandydatem jest Mateusz Szczerbaty z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który zdobył 20,59% głosów.