Informacje na temat tabletek jodku potasu – co wiadomo?

Informacje na temat tabletek jodku potasu – co wiadomo?

W ostatnim czasie coraz więcej informacji pojawia się na temat przyjęcia jodku potasu. Każda jednostka samorządowa zobligowana jest do rozdysponowania tabletek jodku potasu na terenie każdej gminy. 

Jodek potasu – w jakim celu?

Tabletki z jodkiem potasu przygotowywane są na wypadek sytuacji kryzysowych. Sytuacja spowodowana jest z uwagi na obecną sytuację geopolityczną związaną z działaniami Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, a także kontrofensywę wojsk ukraińskich. Działania te powodują, że sytuacja jest niepewna, dlatego nie można wykluczyć zaistnienia niektórych zagrożeń, takich jak atak Rosji na obiekty jądrowe, które znajdują się na Ukrainie. Taki scenariusz również trzeba brać pod uwagę. Z takiego powodu w chwili obecnej na terenie całej Polski przygotowywane są informacje o rozdysponowaniu tabletek. Władze miasta Zgorzelec informują, że wkrótce pojawią się szczegółowe informacje na temat miejsca wydawania tabletek. W chwili obecnej nie ma informacji na temat możliwości realnego wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Nie zmienia to faktu, że należy być przygotowanym na taką ewentualność.

Dodatkowe informacje 

Tabletki z jodkiem potasu nasycają tarczycę stabilnym jodem, dzięki temu blokowane jest wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu. Taka tabletka pomaga zapobiegać gromadzeniu radioaktywnego jodu w organizmie. Pigułkę należy przyjść do 2 godzin od informacji o stężeniu radiacyjnym. Tabletki mają postać małych pigułek, które należy połknąć lub przegryźć. W przypadku najmłodszych, tabletkę należy rozkruszyć i podać z mlekiem lub wodą. Szczegółowe informacje na temat pigułek można znaleźć na rządowej stronie medycznej. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.