Pierwszy krajowy samochód dostawczy o napędzie elektrycznym, dzieło młodych specjalistów z okolic Zgorzelca

Pierwszy krajowy samochód dostawczy o napędzie elektrycznym, dzieło młodych specjalistów z okolic Zgorzelca

Grupa 40 entuzjastów techniki i mechaniki, mających swoje korzenie w pobliskim Zgorzelcu, dokonała niebywałego osiągnięcia w ciągu nieco ponad dwóch lat – stworzyli oni pierwszy polski samochód dostawczy na prąd. Obecnie są w toku próby czterech prototypów wytworzonych przez tę ekipę.

W miejscowości Trójca, niedaleko Zgorzelca, powstaje narodowy przemysł motoryzacyjny. Tam, w skromnej wielkości warsztacie, grupa młodych ludzi o pasji do motoryzacji, zaprojektowała, zbudowała i sfinalizowała pracę nad pierwszym w Polsce pojazdem dostawczym napędzanym energią elektryczną.

Nasza konstrukcja to pojazd dostawczy z kategorii N1, w całości skonstruowany w kraju nad Wisłą. Co ciekawe, aż 70% części użytych do jego budowy pochodzi z rynku krajowego – mówi Piotr Gryszczuk, szef zespołu odpowiedzialnego za konstrukcję pojazdu o nazwie EVAN.

Samochód prezentuje się futurystycznie, ale jednocześnie jest pełen funkcjonalności. Na jednym ładowaniu zdolny jest do pokonania 400 kilometrów, a to nie wszystko – bez problemu przewiezie ponad tonę ładunku. „Polski przemysł motoryzacyjny zniknął, tego już nie ma. Wszyscy inżynierowie wyjechali za granicę, pracują teraz w wielkich korporacjach. Pragniemy odbudować tą branżę” – mówi Stanisław Smykowski, główny mechanik pracujący nad projektem EVAN.