Zgorzelecka parafia prawosławna oddała hołd swoim patronom, świętym Konstantynowi i Helenie
Tradycyjnie, jak to ma miejsce każdego roku, 21 maja parafia prawosławna mieszcząca się w Zgorzelcu oddała cześć swoim niebieskim patronom – świętym Konstantynowi i Helenie. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, gdyż przypadły na trzeci tydzień po Wielkanocy, stając się dla wiernych z Zgorzelca „małą Paschą”, co uwidoczniło się szczególnie w kontekście paschalnych pieśni, które dominowały podczas nabożeństwa.
Boską Liturgię odprawiali liczni duchowni, wśród których byli: ks. mitrat Marek Bonifatiuk – proboszcz z Zgorzelca, ks. mitrat Michał Hryha – proboszcz z Jablonca nad Nysą (Czechy), ks. ihumen Jerzy Omelianiuk – proboszcz z Buczyny, ks. Sawa Syczewski (metropolia Werii, Nausy i Kampanii – Grecja), ks. protoprezbiter Bazyle Sawczuk – proboszcz z Jeleniej Góry, ks. protoprezbiter Pavel Milko – proboszcz z Mělníka (Czechy), ks. Rostislav Evenko – wikariusz z Zittau i Görlitz (Rumuńska Cerkiew w Niemczech) oraz arcydiakon Dymitr Szylko z Zgorzelca.
Podczas homilii, której treść była wygłaszana najpierw po polsku, a potem po grecku, ks. Sawa przybliżył obecnym na nabożeństwie wiernym postaci patronów kościoła w Zgorzelcu. Opowiadał o wielkości i znaczeniu św. Konstantyna oraz jego matki, cesarzowej Heleny, podkreślając ich oddanie Kościołowi oraz ludziom.
Jednym z najważniejszych elementów tegorocznych obchodów był śpiew cerkiewny zaprezentowany przez niewielki chór parafialny pod kierownictwem Oresta Kuropki, który został wzbogacony o bizantyjskie nuty w wykonaniu Marcina Abijskiego. Melodie te przypomniały wszystkim zebranym o 108-letniej historii związków Zgorzelca (a wcześniej przedwojennego Görlitz) z lokalną społecznością grecką. Budowana cerkiew stanowi odniesienie do prawosławnej cerkwi, która powstała w roku 1914.