Coraz więcej osób kieruje pojazdami, pomimo sądowego zakazu. Prawdziwa plaga w gminie Zgorzelec

Coraz więcej osób kieruje pojazdami, pomimo sądowego zakazu. Prawdziwa plaga w gminie Zgorzelec

Tylko w tym roku zatrzymano już 118 osób, które na terenie gminy Zgorzelec prowadziły samochody, pomimo tego, że mieli sądowy zakaz. Przypomnijmy, że mamy dopiero kwiecień.

30-latek kierujący BMW

Do zdarzenia doszło 29 marca na terenie miasta Zgorzelec. Zatrzymany został 30-letni mężczyzna, który kierował pojazdem marki BMW po mieście. Został on zatrzymany przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego w Zgorzelcu. Jak się okazało, mężczyzna miał już na swoim koncie sądowy zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mimo tego nie przejął się tym zbytnio i po raz kolejny wsiadł do samochodu. Sprawa ponownie trafi do sądu, pytanie tylko, czy mężczyzna przejmie się zaistniałą sytuacją.

8-latek kierujący samochodem marki Opel w Bogatyni

Zatrzymanie kierowcy w Zgorzelcu nie było jedynym, tego typu, wykroczeniem w tym dniu. Również w Bogatyni, policjanci z Referatu Prewencji Komisariatu Policji zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego mężczyznę, który kierował pojazdem marki Opel. Podczas rutynowej kontroli, okazało się, że mężczyzna miał na swoim koncie aż trzy sądowe zakazy kierowania pojazdem. Niestety, nie powstrzymały go one przed dalszym kierowaniem.

Co grozi za złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami?

Jak informują policjanci, w tym roku to już 118 osób zatrzymany za prowadzenie pojazdów pomimo sądowego zakazu. Zatrzymano także 32 osoby, które kierowały autem, pomimo cofniętych decyzji starostwa. Sąd ma prawo orzec zakaz kierowania pojazdami, gdy osoba prowadząca pojazd dopuszcza się przestępstwa bądź wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Do takich wykroczeń dochodzi np. podczas prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub groźne spowodowanie wypadku drogowego. Prowadzenie auta pomimo zakazu jest przestępstwem, które opisuje  art. 244 Kodeksu karnego. Grozi za nie kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może wydać obligatoryjny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 15 lat.