Bądź widoczny! Noś odblaski

Bądź widoczny! Noś odblaski

Okres jesienny w pełnej okazałości, oznacza także krótszy dzień i zmrok, który zapada nie tylko szybciej, ale utrudnia widoczność na drogach. Dotyczy to tak samo tych, poza terenem zabudowanym, ale także w przestrzeni miejskiej. To, że przy ulicach znajdują się latarnie, nie oznacza, iż każdy pieszy, który na przykład przechodzi przez pasy, jest dobrze widoczny. Dlatego policja apeluje o zakładanie odblasków, które mogą uratować życie i zdrowie.

Odblaski a przepisy o ruchu pieszych

W myśl ustawy Prawa o ruchu drogowym, piesi, którzy znajdują się poza terenem zabudowanym, są zobligowani do tego, by po zmierzchu posiadać elementy odblaskowe. Powinny być one dobrze widoczne dla uczestników ruchu, czyli pojazdów samochodów po obu stronach jezdni.

Ważne jest także miejsce, w którym nosi się odblaski. Powinny znajdować się w polu działania świateł samochodowych. Trzeba pamiętać, że odblask muszą widzieć kierowcy, którzy nadjeżdżają z przodu, ale również z tyłu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przypięcie dwóch odblasków, zarówno z przodu, jak również z tyłu. Co prawda, w przestrzeniach miejskich nie ma obowiązku noszenia odblasków. Jednak w wielu przypadkach jest to zaleca. Dzięki temu pieszy jest jeszcze lepiej widoczny dla kierujących pojazdem. Jest szczególnie pomocne po zmroku, przy okazji przejść dla pieszych, które są słabo oświetlone. Zwłaszcza, jeśli pierwszego w ruchu regulują przepisy prawne, nie natomiast sygnalizacja świetlna.