Nowy wóz strażacki zawitał do KP PSP w Zgorzelcu

Nowy wóz strażacki zawitał do KP PSP w Zgorzelcu

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu otrzymała nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowy wóz będzie pomagał strażakom codziennych w działaniach jednostki.

Nowy wóz dostarczony

W poniedziałek 17 stycznia 2022 roku w KW PSP we Wrocławiu odbyło się oficjalne przekazanie 20 pojazdów ratowniczo-gaśniczych jednostkom straży pożarnej z Dolnego Śląska. Jeden z nich trafił w ręce KP PSP w Zgorzelcu. Zakup nowej maszyny został w głównej mierze ufundowany z budżetu państwa, ale wymagał on także 15% wkładu własnego. Część kwoty została zapewniona przez Gminę Miejską i Wiejską Zgorzelec, Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu, UG i UM Węgliniec, a także Gminę Sulików. Koszt nowego wozu to kwota przekraczająca milion złotych. KP PSP w Zgorzelcu odda strażakom z OSP w Sulikowie obecny samochód ratowniczo-gaśniczy, który już od 18 lat służy jednostce. Nowy wóz był koniecznością — według danych z KP PSP w Zgorzelcu różnych interwencji jest nawet 2000 rocznie.

Zdecydowana poprawa bezpieczeństwa

Skompletowano wyposażenie nowego pojazdu. Tak naprawdę wszystkie niezbędne sprzęty zostały oddane przez państwo wraz z samym wozem, a całość uzupełniona dotychczasowymi akcesoriami z miejscowej jednostki. Na uwagę zwraca na pewno technologia, którą wykorzystano w nowym samochodzie. Kamera termowizyjna czy agregat prądotwórczy to jedne z tych narzędzi, których do tej pory brakowało strażakom. W pojeździe znajduje się zbiornik na wodę, mogący pomieścić 3 tys. litrów.  Nowy wóz strażacki wziął już udział w kilku akcjach. W pierwszych dniach wezwano strażaków do sytuacji drogowej i do gaszenia pożaru komina w Piasecznej. W najbliższym czasie jednostka będzie kontynuowała wzmacnianie swojego zaplecza. Za niedługo może pojawić się nowy, lekki wóz operacyjny. Z kolei w jednostce w Bogatyni jest szansa na ciężki wóz. Dzięki temu, że KP PSP w Zgorzelcu stale rozwija się, może lepiej zadbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.

A jeśli chcesz śledzić na bieżąco ważne informacje w województwa dolnośląskiego, to zapraszamy do czytania serwisu Dolnoślaska.pl.