Grecja po raz kolejny zawita w Zgorzelcu

Grecja po raz kolejny zawita w Zgorzelcu
fot. pixabay.com

W naszym mieście ponownie odbędzie się Festiwal Piosenki Greckiej. To już XXIII edycja święta greckiej kultury w Zgorzelcu, a przy tym okazja do wysłuchania nieodkrytych talentów i wspomnienia związanych z miastem Greków.

Trwają przygotowania do zgorzeleckiej Hellady 

Już 4 i 5 września Zgorzelec zapełni się miłośnikami greckiej muzyki i ludźmi związanymi z tą śródziemnomorską kulturą. Tradycyjnie odbędzie się także konkurs Grad Prix, do którego trwają już przygotowania. Zgłoszenia trwają do 25 sierpnia, a na finałowej scenie zobaczymy (i usłyszymy) nie więcej niż 10 wykonawców. Dopuszczeni do udziału w festiwalowej rywalizacji są zarówno soliści, jak i duety czy zespoły muzyczne, oprócz artystów greckich.

Wyzwanie dla nowych talentów

Wokaliści walczą o nagrody pieniężne i rzeczowe. Dla zwycięscy przewidziana jest kwota 5000 zł, kolejne miejsca otrzymają odpowiednio 3000 i 2000 zł. Wszyscy artyści zaprezentują się w dwóch utworach: polskim i greckim. Rodzime piosenki pochodzić muszą z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. W przypadku greckiej części prezentacji talentu uczestnicy mają większe pole do popisu. Wystarczy, że zaśpiewają oni piosenki greckiego wykonawcy w języku greckim. Reprezentantem Zgorzelca w tegorocznych zmaganiach zostanie Adam Milintowicz.

Nie tylko muzyka

Festiwal to miejsce na nowe doświadczenia i spotkanie z pełnią greckiej kultury.  Dwa dni rozrywki uświetnią wydarzenia sportowe i kulturalne. Pierwszy weekend września będzie czasem licznych wystaw i spotkań. Znajdzie się także coś dla miłośników dobrego jedzenia. Wszystko po to, by jeszcze raz przypomnieć sobie o przeplatającej się historii obydwu krajów.