Zabrzmią syreny na rocznicę powstania

Zabrzmią syreny na rocznicę powstania
fot. pixabay.com

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Zgorzelca będą mogli wspominać bohaterom powstania. To więcej niż lekcja krajowej historii.

Ku pamięci o ludziach i czynach

Uroczystość rocznicowa Powstania Warszawskiego odbędzie się 1 sierpnia, czyli w dzień wybuchu powstania w 1944 roku. Organizatorem tego swoistego hołdu walecznym powstańców sprzed niemal 80 lat jest Zarząd Odwodu Światowego Związku Żołnierzy Arni Krajowej. Obchody rozpoczną się o godzinie 16.50 przy krzyżu Armii Krajowego zaraz obok Kościoła św. Bonifacego w Zgorzelcu.

Symbolika odchodów wyjątkowej daty

Na pamiątkę godziny „W” o godzinie 17 w całym mieście włączony zostanie alarm. Zaplanowano go w ramach Treningu Wczesnego Ostrzegania z użyciem podsystemu akustycznego, który zarządził Wojewoda Dolnośląski. Organizatorzy zwracają się więc z prośbą o zachowanie powagi podczas trwania sygnału dźwiękowego, przystanięcie w dowolnym miejscu i chwilę zadumy nad minionymi wydarzeniami z czasów II Wojny Światowej. Po uroczystości, o godzinie 17.30 odbędzie się ponadto msza święta w intencji żyjących, zmarłych i poległych żołnierzy AK.