Wiosna rozpoczęta akcją sprzątania – tak gmina Zgorzelec przywitał nową porę rokuWiosna rozpoczęta akcją sprzątania – tak gmina Zgorzelec przywitał nową porę roku

Wiosna rozpoczęta akcją sprzątania – tak gmina Zgorzelec przywitał nową porę rokuWiosna rozpoczęta akcją sprzątania – tak gmina Zgorzelec przywitał nową porę roku

Druga połowa marca, wraz z rozpoczęciem wiosny to od dawna najlepszy czas na rozpoczęcie dużych porządków. Podobnie pomyśleli mieszkańcy gminy Zgorzelec, którzy w miniony weekend przyłączyli się do akcji sprzątania. Wszystko w ramach wiosennych porządków. Po zakończonej pracy nie zabrakło ogniska i kiełbasek.

Kto wziął udział w akcji i gdzie miała ona miejsce?

W akcji sprzątania wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi. Wśród zgromadzonych nie zabrakło również mieszkańców z Ukrainy, którzy obecnie przebywają na terenie gminy. Do akcji włączyły się takie miejscowości jak Jerzmanki, Sławkowice i Żarska Wieś. Do posprzątania były zatem same okolice tych miejscowości. Niestety pomimo szerzenia świadomości o tym, aby nie zaśmiecać, ochotnicy mieli pełne ręce roboty. Warto dodać, że były to najróżniejsze odpady. Mieszkańcom udało się zebrać łącznie kilkadziesiąt worków odpadów, wśród których znalazły się również i te nietypowe, takie jak opony, dywany i elektrośmieci.

Akcja sprzątania zakończona sukcesem – apel do mieszkańców

Wójt gminy, Piotr Machaj bardzo dziękuje za liczne przybycie, zaangażowanie oraz poświęcony czas. Nie ukrywa również, że wspólne sprzątanie pomogło w integracji poszczególnych mieszkańców, w tym również tych z Ukrainy.

Dodał również, że jest zaskoczony tak dużą ilością śmieci. W swojej wypowiedzi przypomina wszystkim, że w ramach obecnego systemu gospodarki odpadami, na terenie gminy, każdy mieszkaniec może oddać do PSZOKu dowolna ilość odpadów takich jak: meble, sprzęt AGD i inne odpady wielkogabarytowe, które pochodzą z gospodarstw domowych.

Gdzie szukać pomocy w przypadku nietypowych odpadów?

Tak jak pisaliśmy powyżej, wysokogabarytowe przedmioty gospodarstwa domowego należy oddać do PSZOKu, który w naszej gminie znajduje się w trzech miejscowościach: Żarskiej Wsi, Radomierzycach oraz Jerzmankach. Absolutnie nie należy ich wyrzucać na zewnętrze, wystarczy dowieść w specjalne miejsce, które odbierze je za darmo.