Walka ze smogiem

Walka ze smogiem

Trwają konsultacje, podczas których możliwa jest pomoc przy wypełnianiu wniosku oraz pomoc w udzieleniu wszelkich informacji, które dotyczą dofinansowania na wymianę starego pieca na paliwa stałe, termomodernizację lub mikroinstalację fotowoltaiczną. Wszystko to w ramach Czyste Powietrze.

Co daje udział w programie?

Celem tego projektu jest poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem. Dzięki podjętym krokom możliwe jest także zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Oczywiście dzięki możliwości złożeniu wniosków o dofinansowanie mamy szansę na wymianę pieców lub zamontowanie fotowoltaiki w naszych domostwach. Dzięki temu zyskujemy również i my. Takie zmiany przekładają się na poprawę efektywności energetycznej budynków, głównie budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Wymiana pieca to także mniejsze koszty podczas sezonu grzewczego.

Jak można starać się o dofinansowanie?

Pierwszy krok to zebranie dokładnych informacji dotyczących możliwych dofinansowań. Na stronach rządowych dostępne są wszelkie informacje oraz regulaminy. Należy sprawdzić, czy przysługuje nam szansa na dofinansowanie. Kolejny etap to złożenie wniosku o dofinansowanie. Można go złożyć maksymalnie do 6 miesięcy od momentu poniesienia pierwszych kosztów, które kwalifikują nas do przystąpienia do programu. Są to wstępne etapy, które wymagają szczególnego zaangażowania, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalistów. Dla miast Zgorzelec w każdy czwartek w godzinach 9:00-17:00 w Urzędzie Miasta można uzyskać pomoc. Istnieje możliwość konsultacji wniosków oraz rozmowy na tematy, które nas nurtują w związku z samym projektem. Zgłosić się należy do pokoju 104 na I piętrze. Kolejne etapy to zawarcie umowy o dofinansowanie, złożenie pozostałych wniosków o płatność oraz ostateczne zakończenie inwestycji.

Dlaczego warto walczyć o lepszą jakość powietrza?

Zła jakość powietrza bez wątpienia wpływa na wiele chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenia szkodzą także na układ nerwowy, rozrodczy i przyczyniają się do wielu alergii. To wszystko sprawia, że warto zatroszczyć się o lepszą jakość powietrza, która z roku na rok jest coraz gorsza w naszym regionie.