Unijne dofinansowanie na plac zabaw

Unijne dofinansowanie na plac zabaw

W ostatnim czasie miasto zdobyło ponad milion złotych dotacji na plac zabaw, który zlokalizowany będzie nad zalewem Czerwona Woda. Cały teren otaczający zalew ma powstać plac zabaw inspirowany stylem Natural Play. Oznacza to, że do jego powstania użyte będą naturalne materiały i ukształtowanie terenu. Miasto Zgorzelec wywalczyło ponad 270 tysięcy euro z unijnych dotacji na to, aby zrealizować projekt.

Wstępny zarys inwestycji

Dzięki ukształtowaniu terenu plac zabaw oraz drewnianym elementom plac zabaw zostanie podzielony na dwie strefy zabaw. Pierwsza dla dzieci małych w wieku od 0 do 6 lat, natomiast druga dla młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Powstała inwestycja gwarantuje, że dzieci będą miały bezpieczną zabawę. Sam projekt zapewnia rozwój sensoryczny i psychoruchowy korzystających z obiektu dzieci. Całość będzie dostarczała odpowiednią ilość bodźców zarówno dotykowych, jak i wymagających ćwiczenia równowagi, wzmacniania mięśni, szybkości i gibkości. Plac zabaw będzie zawierał piasek rzeczny,  po to, aby najmłodsi mogli korzystać z niego jak z piaskownicy.

Koszty projektu

Całkowita wartość inwestycji wyniesie 322 813,05 euro, z czego dofinansowanie będzie wynosiło 274 391,09 euro. Cała inwestycja jest kolejnym etapem projektu związanego z zagospodarowaniem turystycznym pogranicza polsko-niemieckiego. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska — Saksonia 2014-2020. Wcześniejszy etap zagospodarowano z myślą o ruchu aktywnym. Powstało wówczas prawie 2 kilometry ścieżki rowerowej, mostki oraz stacje z urządzeniami do ćwiczeń.  Miejsce zostało wkomponowane w naturalną pętlę.  Jest to ulubiony punkt na mapie, gdzie każdy biegacz, spacerowicz, rowerzysta czy osoba jeżdżąca na desce, rolkach lub konno znajdzie coś dla siebie. Warto inwestować w takie miejsca, które dostarczają mieszkańcom nowych miejsc aktywności fizycznej.