Przeobrażenie zabytkowej Kolonii Zgorzelec: Zakończenie jednej z największych inwestycji rewitalizacyjnych w Bytomiu

Przeobrażenie zabytkowej Kolonii Zgorzelec: Zakończenie jednej z największych inwestycji rewitalizacyjnych w Bytomiu

W Bytomiu dobiegła końca jedna z najistotniejszych inwestycji odnowy miejskiej, kierowana ku rewitalizacji zabytkowego kompleksu architektoniczno-urbanistycznego – Kolonia Zgorzelec. Całkowity koszt tej ogromnej przedsięwzięcia wyniósł ponad 40 milionów złotych.

Na terenie miasta przeprowadzono gruntowną renowację trzynastu budynków komunalnych, które były wcześniej w stanie ruin. Dodatkowo dziesięć innych zostało odrestaurowanych dzięki współpracy społeczności mieszkaniowych oraz spółki ZBM – TBS. Ponadto, obszary pomiędzy budynkami również otrzymały nowy, odświeżony wygląd.

Tak jak mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, od samego początku trwania tej inwestycji podkreślano, że Kolonia Zgorzelec nie jest skansenem, ale tętniącym życiem miejscem. Dlatego tak istotne było zrównoważone połączenie zachowania unikalnego charakteru tej zabudowy z poprawą jakości życia mieszkańców osiedla. W związku z tym, toalety zostały przeniesione z piwnic do mieszkań. Celem tych działań było zapewnienie mieszkańcom komfortu życia na poziomie XXI wieku, a nie XIX.