Napięcia na granicy polsko-niemieckiej: Szefowa niemieckiego MSW rozpatruje wprowadzenie kontroli

Napięcia na granicy polsko-niemieckiej: Szefowa niemieckiego MSW rozpatruje wprowadzenie kontroli

Na linii Polski i Niemiec narasta napięcie. W ostatnich dniach, minister spraw wewnętrznych Niemiec oznajmiła, że rozważa wdrożenie kontroli na granicy z Polską oraz Czechami. Czy nasz sąsiad zachodni zdecyduje się na ten krok? Jakie będą tego konsekwencje dla mieszkańców miast położonych przy granicy? Próbujemy dowiedzieć się, jakie są obawy mieszkańców Zgorzelca dotyczące potencjalnej decyzji niemieckiego rządu.

Pomimo zapewnień ze strony polskiego rządu, że nie występuje żadna afera związana z wizami (czy nawet „aferka”, jak określił to Jarosław Kaczyński), wydaje się, że Niemcy mają inne spojrzenie na tę kwestię. Nancy Faeser (SPD), niemiecka minister spraw wewnętrznych, w piątek 22 września oznajmiła, że analizuje możliwość czasowego wprowadzenia kontroli na granicach z Polską i Czechami.

Faeser ujawniła w rozmowie z „Welt am Sonntag”, że jej zdaniem taka sytuacja mogłaby przyczynić się do skuteczniejszego zwalczania przestępczości, takiej jak przemyt ludzi. Dodała również, że taka decyzja oznaczałaby konieczność wprowadzenia nadzoru na całym terenie przygranicznym.