Las pełen energii — nowe miejsce dla ekologi

Las pełen energii — nowe miejsce dla ekologi

Kilka dni temu w pobliżu Kompleksu Turów powstał las pełen energii. Inicjatywa powstała dzięki współpracy spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE oraz Kopalni i Elektrowni Turów. W całej akcji udział wzięli również szkolna młodzież i pracownicy PGE GiEK. Łącznie posadzono ponad 2000 nowych sadzonek drzew, a konkretnie buków.

Program Las Pełen Energii

Cały program sadzenia nowych drzew realizowany jest w ramach działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju. Taka inicjatywa ma promować ekologię wśród mieszkańców oraz uczyć odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i naturalne środowisko. Jak podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, misją ich działalności pod tym względem jest sadzenie drzew, nie tylko od święta, ale także w ramach bieżącej rekultywacji terenów pogórniczych w Bełchatowie i Turowie. Łącznie w programie Las Pełen Energii posadzono około 47 milionów drzew. Sama akcja trwa od blisko 22 lat i w Polsce udało się zasadzić takie drzewa jak: sosny, świerki i dęby i buki w blisko 35 lokalizacjach na terenie 14 województw.

W trosce o środowisko

Sam program powstał w trosce o poprawę jakości powietrza i stanu wód. Dodatkowo jest to  doskonała odbudowa drzewostanu, czynna ochrona przyrody i doskonała nauka ekologii i działań, które można podjąć w ramach ochrony naszej planety. Sama akcja sadzenia lasów na danym obszarze jest poprzedzona spotkaniami edukacyjnymi z leśnikami. Celem tych spotkań jest przybliżenie uczestnikom wydarzenia zasad ochrony środowiska oraz świadomego korzystania z zasobów wody, energii czy ciepła. W turoszowskiej akcji wzięło udział około 100 osób. Głównie pracownicy oraz młodzież z klas patronackich PGE z Bogatyni i Zgorzelca. Nie zabrakło także klasy sportowej ze Szkoły Podstawowej nr 5. w Zgorzelcu. Na wydarzeniu obecni byli także Stanisław Heliński i Mateusz Stawiak – zawodnicy koszykarskiego klubu PGE Turów Zgorzelec.