Kolejne domy dla kotów wolno żyjących powstały w Zgorzelcu

Kolejne domy dla kotów wolno żyjących powstały w Zgorzelcu

Wydział Infrastruktury w zgorzeleckim urzędzie miasta oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poinformowali, że z początkiem stycznia 2022 roku zostało przekazane 6 nowych domków dla kotów, które żyją na wolności. Jest to kolejna taka akcja, która przyczyniła się do poprawy jakości życia bezdomnych zwierząt. Pierwsze domki powstały w 2018 roku i zostały wówczas zakupione w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wówczas ustawiono je w parku imienia A. Błachańca, gdzie już od dawna znajduje się kocia kolonia. Nowe 3 domki ustawiono niedaleko placu zabaw przy ulicy E. Orzeszkowej, natomiast pozostałe 3 znalazły swoje miejsce na ulicy Wyspiańskiego.

Takie domki to schronienie dla zwierząt, głównie podczas mroźnych zim i upalnych dni. Pomagają przetrwać także w trakcie deszczu lub silnych wiatrów. Takie domku to również schronienie dla małych kotek z małymi kotkami, pomagają im bezpiecznie przetrwać pierwsze tygodnie życia.

Jak można pomóc wolno żyjącym kotom?

Szczególnie teraz, kiedy na zewnątrz panuje zima, warto mieć na uwadze pomoc takim zwierzętom. To, co można zrobić, to oczywiście ich dokarmianie. Wbrew popularnemu przekonaniu, koty, które żyją dziko w mieście, nie zawsze są w stanie wykarmić się samodzielnie. Najlepiej robić to raz dziennie o stałej porze, w tej samej miseczce, którą należy ustawić z dala od ruchu i ludzi. Oprócz jedzenia pamiętajmy także o wodzie. Wymieniajmy ją regularnie, szczególnie teraz, kiedy mróz za oknem.

Kolejna pomoc to otwarcie na noc okna piwnicy. W ten sposób koty mogą wślizgnąć się do pomieszczenia, gdzie spokojnie będą mogli posilić się i napić wody. Można także wspomagać pracę schronisk, kupując karmę lub wspomagając finansowo.

Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy, koty często szukają schronienia przed zimnem pod maską samochodów. Sprawdzajmy zimą, czy przypadkiem żaden kot nie znalazł schronienia pod naszą maską. Warto o tym pisać, tak żeby uczulać społeczeństwo na ten ważny temat.