Gigantyczna podwyżka opłaty za prąd – Zgorzelec zapłaci o 2 miliony zł więcej! 

Gigantyczna podwyżka opłaty za prąd – Zgorzelec zapłaci o 2 miliony zł więcej! 

Inflacja nie ustępuje, a od nowego roku czekają nas ogromne podwyżki prądu oraz innych mediów. Nowa rzeczywistość nie omija także miast i samorządów. Okazuje się, że kolosalne podwyżki za prąd dotkną także miasta Zgorzelec.

O 2 miliony więcej za prąd!

W Zgorzelcu tylko spółka TAURON S.A. złożyła ofertę dostawy energii. Zakończyło się postępowanie przetargowe, które miało na celu znalezienie dostawcy na potrzeby oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych. Spłynęła jednak tylko jedna oferta, właśnie od firmy TAURON S.A. Ich propozycja jest jednak większa w stosunku do poprzedniego roku o 341%. W tym wypadku miasta zmuszone jest szukać oszczędności.

Propozycja TAURON S.A.

Oferta, którą złożyła spółkę oferuje 2,1417 zł netto za kWh. Jest to o ponad 341% wyższa od dotychczasowej stawki. Do tej pory wynosiła ona 0,4846 zł netto za kWh. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Zgorzelcu, Renata Burdosz, szacuje się, że cena za prąd i oświetlenie wzrośnie z ok. 1 mln zł w roku 2022 do ok. 3 mln zł w roku 2023. To oznacza, że miasto zapłaci około 2 miliony więcej. 

Plany na oszczędzanie?

Okazuje się, że miasto zmuszone jest do szukania oszczędności. Część z nich z pewnością uda się osiągnąć dzięki planowanej na przyszły rok wymianie punktów świetlnych na energooszczędne z oprawami typu LED. Jednak to nie wszystko, niezbędne będa także inne działania, jednak miasto musi przygotować nowy plan działania. Okazuje się, że miasto ma jeszcze inny problem, z przetargami w placówkach oświaty, kultury czy spółek miejskich. Niestety żadna państwa spółka energii nie złożyła oferty na dostawę prądu w tych miejscach.