Eko Zgorzelec – dołącz do akcji wymiana pieca

Eko Zgorzelec – dołącz do akcji wymiana pieca

Każdy, kto myśli o wymianie pieca lub kotła od 1 marca 2022 roku ma możliwość otrzymania dofinansowania nie tylko z rządowego programu, który nazywa się Czyste powietrze, ale także z miejskiego programu Eko Zgorzelec. Obie te dotacje można łączyć i w efekcie wymienić piec w bardzo dobrej cenie.  Przypomnijmy, że akcja wymiany pieca trwa od dawna, również w województwie lubuskim mieszkańcy składają takie wnioski.

Eko Zgorzelec – na czym to polega?

Eko Zgorzelec to całkiem nowy program, który stworzyło miasto. Powstał on w myśl o poprawie jakości życia, ochronie środowiska i przyrody w mieście, a także powszechnej edukacji. Dotacje pochodzą z budżetu miasta i różnych akcji społecznych, które inicjowane są przez zgorzelecki samorząd. Sam program dopiero od niedawna jest wprowadzony. Jego pierwszym działaniem są właśnie dotacje dla mieszkańców na wymianę pieca. Na ten cel przeznaczono łącznie 250 tysięcy złotych z gminnego budżetu. 

Jak duże dofinansowanie można otrzymać i jakie są warunki?

Jak samo miasto informuje, ogromną zaletą tych dofinansowań jest uproszczona procedura wnioskowa. Sama gmina dofinansuje aż 50% wydatków, które poniesiemy na zakup i montaż urządzeń grzewczych lub elementów systemu grzewczego dla domów i lokali mieszkaniowych. Należy jednak zaznaczyć, że maksymalna wielkość dotacji może wynieść 5 tysięcy brutto. Sama dotacja może objąć tylko wydatki, które przeznaczymy na demontaż starego pieca węglowego lub kotła gazowego albo zakup i montaż nowego urządzenia grzewczego, albo zakup armatury, które jest niezbędna do podłączenia nowego systemu grzewczego. 

Kto i do kiedy może złożyć wniosek?

Udział w staraniach o dotacje może wziąć każdy mieszkaniec miasta, który zdecyduje się na wymianę ogrzewania w swoim domu. Składanie wniosków startuje od 1 marca i potrwa do 30 kwietnia. Wszelkie pozostałe informacje zawarte są w uchwale Rady Miasta nr 378/2022 z dnia 25 stycznia 2022 roku. Wzór wniosku oraz regulamin udzielenia dotacji znajduje się na oficjalnej stronie miasta lub w urzędzie miasta w pokoju nr 213, które znajduje się na II piętrze.