Będzie wspólna komunikacja na trasie Zgorzelec-Goerlitz

Będzie wspólna komunikacja na trasie Zgorzelec-Goerlitz

Jest już oficjalna decyzja w sprawie wspólnej trasy na odcinku ponad 36 kilometrów pomiędzy Zgorzelcem a Goertlitz. Sprawdzamy, co wiadomo w tej sprawie. 

Ułatwienie dla mieszkańców

36 kilometrów i ponad 30 przystanków po polskiej i niemieckiej stronie – tak ma wyglądać nowa trasa linowa, która ma służyć mieszkańcom. Trasa nosi nazwę Europa-Miasta Zgorzelec – Goerlitz. Jest to pierwsza wspólna trasa transgraniczna. Komunikacja będzie odbywała się za pomocą autokarów. Jest to świetna inicjatywa, która ma za zadania ułatwić dojazdy do szkoły, pracy czy na zakupy. Okazuje się, że ponad 4 tysiące mieszkańców codziennie pokonuje taką trasę. Już od następnego roku będą mogli zostawić auta na parkingu i przesiąść się w autobus. 

Podpisana umowa

Okazuje się, że umowa została już podpisana. Aby do tego mogło dojść, najpierw trzeba było usunąć wszystkie przeszkody prawne. Linia uruchomiona zostanie na początku przyszłego roku. Warto dodać, że jeden bilet pozwoli na korzystanie z komunikacji miejskiej na terenie miast Zgorzelec i Goerlitz. Cena całodziennego biletu autobusowego nie przekroczy 15 złotych.

Czy będzie tramwaj?

Jeszcze jakiś czas temu pojawił się pomysł, aby na linii komunikacyjnej pojawił się tramwaj. Jeszcze przed wojną po ulicach Zgorzelca i Goerlitz kursowały tramwaje. Okazuje się, że tory po polskiej stronie rozebrano dopiero na początku lat 70. W tym momencie tramwaje kursują jedynie w Goerlitz. Pomysł budowy linii kolejowej pojawił się już po stronie niemieckiej – deklarują oni, że są chętni na rozbudowę linii. Jak informuje nadburmistrz Goerlitz, nie przekreśla takiej inwestycji. Jest to jednak dużo trudniejsze do zrealizowania pod względem infrastruktury. Miast ma w planach modernizację swojej linii i przy okazji chce przygotować połączenie ze Zgorzelcem.