Bądź widoczny dla kierowców – ogólnopolska kampania

Bądź widoczny dla kierowców – ogólnopolska kampania

Noszenie elementów odblaskowych! Bądź widoczny dla kierowców. Tak brzmi właśnie ogólnopolska kampania dotycząca noszenia odblasków.

Ogólnopolska akcja

Policja przypomina pieszym o konieczności korzystania z elementów odblaskowych. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, piesi poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym są zobowiązani do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników drogi. Pamiętajmy, że korzystanie z odblasków, gdy robi się ciemno i widoczność jest znacznie gorsza, znacznie poprawia naszą widoczność dla nadjeżdżających pojazdów, a więc może uratować nasze życie. Nosimy odblaski, aby były widoczne w światłach poruszających się pojazdów. Odbiją one światło z reflektorów samochodowych, dając sygnał kierowcy, że osoba porusza się wzdłuż drogi. Dlatego najlepiej umieszczać je nisko na sylwetce, zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Dlaczego należy nosić odblaski?

Należy nosić odblaski, ponieważ poprawiają one naszą widoczność dla kierowców, szczególnie w ciemnościach, kiedy warunki widoczności są znacznie gorsze. Odblaski odbijają światło z reflektorów samochodów, dając sygnał kierowcy, że na drodze porusza się osoba. Dzięki temu kierowcy mają więcej czasu na reakcję i uniknięcie potencjalnej kolizji. Zgodnie z polskim prawem, piesi poruszający się po drogach poza obszarami zabudowanymi po zmroku są obowiązani do noszenia elementów odblaskowych. Musi być to sposób widoczny dla innych użytkowników drogi. Dlatego też powinniśmy zawsze nosić odblaski, gdy widoczność jest zła, niezależnie od tego, czy poruszamy się w obszarze zabudowanym, czy też nie, w ciągu dnia czy w nocy. To zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze i może uratować nasze życie.